Obsługa urządzenia rejestrującego

Obsługa tego typu urządzenia rejestrującego polega tylko na zapisywaniu wyników po upływie każdej doby.

W czasie długotrwałych doświadczeń mogą powstać trudności wynikające z zachowania równowagi komory aktografu. Zachodzi to zwykle wtedy, gdy pokarm nie jest dostatecznie dobrze przytwierdzony do komory i jest przenoszony przez owada. W przypadku doświadczeń na świerszczach, jako pokarm stosowano marchew albo liście sałaty, które można z powodzeniem przymocować w jednym końcu w komorze aktografu. Zachwianiu równowagi można również częściowo zapobiec wkładając każdorazowo do komory niewielkie porcje pokarmu.

Inna trudność może powstać wtedy, gdy zastosuje się zbyt duże napięcie prądu elektrycznego. Może to prowadzić do powstawania iskrzenia podczas wyłączania prądu, co może mieć wpływ na zachowanie się owada. Trudności te zwykle nie powstają przy zastosowaniu słabszego. prądu elektrycznego.

Opisany aktograf może być z powodzeniem wykorzystany do rejestracji aktywności ruchowej owadów o ciężarze większym niż 10 mg. Czułość aktografu można znacznie zwiększyć przez zastosowanie bardzo lekkiej komory, oraz odpowiednie jej zawieszenie. W badaniach na dorosłych świerszczach domowych, których ciężar wynosi około 100 mg, praktycznie nie zachodzi konieczność zwiększania czułości aparatu.

Aktograf ten rejestruje wszystkie ruchy owada związane z przechodzeniem z jednej na drugą stronę komory, a także z pobieraniem pokarmu. To ostatnie uzyskano, dzięki przytwierdzeniu pokarmu w jednym miejscu komory.

Oczywiście w tym przypadku nie jest możliwe rozróżnienie tych dwóch typów aktywności owada na aktogramie. Umożliwiają to aparaty innego, typu. Jednym z nich jest aparat Liptona i Sutherlanda (1970) zastosowany do badania aktywności pokarmowej Periplaneta americana: Zasada jego działania polega na zastosowaniu odpowiedniego czujnika wykrywającego rachy poletek pokarmowych w czasie^odżywiania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *